18 Mart Etkinlikleri İçin Hazırlanan Web Portalı Yayında

18 Mart Etkinlikleri İçin Hazırlanan Web Portalı Yayında

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca 103.yılı kutlanacak olan 18 Mart  Çanakkale  Zaferi  ve   Şehitleri Anma Günü Törenlerinde  hafta ile  ilgi talep edilen  materyellerin  erişimine kolaylık sağlanması amacıyla, Tarihi Alan Başkanlığınca hazırlanan anma törenlerinde kullanılacak  görsel,  işitsel ve kurumsal  materyelleri  www.18martetkinlikleri.com  internet adresinden yayınlandı. Törenlerde kullanılacak  materyellerin yer aldığı web sitesindeki görsellerin baskı tasarım aşamasında değişiklik yapılmamasının vurgulandığı ve  uygulanacak  programlar çerçevesinde kurum ve kuruluşların kullanılacak olan görsellerde  kurumsal  logoların eklenerek gerekli hassasiyetin gösterilmesinin vurgulandığı resmi yazı ise resmi kurum ve kuruluşlara gönderildi.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ETKİNLİKLERİ PORTALINA ERİŞİM İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

Öte yandan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlı ile  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Çanakkale Zaferi için bu yıl bir kamu spotu ve beste hazırlattı. “Birileri Var” sloganıyla çekilen film ve hazırlanan beste, Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı kutlamalarında ülke genelinde kullanılacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, 18 Mart’ta 103. yılı kutlanacak Çanakkale Zaferi’ne ülke genelinde farklı temalarla dikkat çekecek. Çanakkale’de ve tüm ülkede gerçekleştirilen Çanakkale Zaferi kutlamaları bundan böyle her yıl Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulacak bir tema ile yürütülecek. Böylece Çanakkale Zaferi kutlamaları artık her yıl farklı bir noktaya dikkat çekecek ve farkındalık yaratacak bir yaklaşımla gerçekleştirilecek.

Kampanyanın 2018 için ana sloganı “BİRİLERİ VAR”… Bu yıl “Birileri Var” sloganı çerçevesinde hazırlanan kamu spotu ve görsel materyaller, 18 Mart ruhunu toplumun her hücresine iletecek bir farkındalık yaklaşımını millet ile buluşturacak şekilde tasarlandı.

Farkındalık çalışmasının sahibi T. C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız kontrolünde yürütülen kampanya ile “18 Mart ruhunun” hak ettiği noktaya ulaşması konusunda güçlü bir adım elde edilmesini amaçlıyoruz.

Çünkü 18 Mart ruhu sadece Çanakkale Savaşı’nda değil, bazen ülkenin uzak bir ucunda bölücü teröre karşı mücadele ederken, bazen soydaşlarımızın gördüğü zulümde onların yardımına koşarken, bazen devletimize uzanan hain ellere karşı bedenini siper ederken ve bazen de bugün olduğu gibi Afrin’de BİRİLERİ tarafından yaşatılmaktadır.

Biz bu çalışma ile içimizdeki birilerini unutmadığımızı, unutmayacağımızı ifade etmek istedik. Halkımızın  “o birilerini” hep bağrına bastığını biliyoruz ama bir kez daha hatırlatmak istedik” açıklamasını yaptı.

BİRİ DİYE BAHSEDİLEN KİŞİLER İÇİMİZDEN….

18 Mart için hazırlanan filmde, 18 Mart’ta Çanakkale’de, 15 Temmuz’da ülke çapında oldugˆu gibi, gerekirse yine her zaman o¨ne atılacak birileri oldugˆu vurgulanarak “biri” diye bahsedilen kis¸ilerin ic¸imizden koms¸umuz, kardes¸imiz, kısaca bizim insanımız oldugˆu anlatılıyor.

“Birileri Var” sloganı çerçevesinde hazırlanan kampanya ile gelecek için umut vadeden toplumsal kaynaşmayı teşvik edecek bir farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

18 Mart Çanakkale Savas¸ı, tarihimizin do¨nu¨m noktası olmus¸, adeta mucize denilebilecek bir nitelikte kazanılmıs¸ es¸siz bir zafer.

Bu zafer ic¸in vatanın her köşesinden farklı farklı kimlikte yu¨z binler toplanıp, du¨s¸man askerlerine kars¸ı vatanı mu¨dafada tek vu¨cut olmuşlardır. Bu “18 Mart ruhu” C¸anakkale’de olduğu gibi, Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi, Kıbrıs Barış Harekatı’nda olduğu gibi, Güneydoğu Anadolu Dağları’nda olduğu gibi 15 Temmuz’da da bunun bas¸ka bir o¨rnegˆini daha go¨sterdi.

Bu toprakların insanlarının her dem yeni bir ruhla so¨z konusu vatan oldugˆunda sagˆına soluna bakmadan o¨ne atılacak kis¸ileri ic¸inde barındırdıgˆının sayısız o¨rnegˆine tu¨m du¨nya s¸ahit oldu.

I·s¸te bu bakıs¸la hazırlanan kamu spotu, söz konusu mesajın toplumun tüm kesimlerine ulaştırılması hedefleniyor.

KAMU SPOTUNDA KİMLER YER ALDI?

Yönetmen Caner Erzincan’ın bir haftada çektiği kamu spotunda yer alan sanatçılar ise şöyle:

“Hakan Altun, Rasim Öztekin, Yavuz Bingöl, Ufuk Bayraktar, Aynur Aydın, Bahadır Yenişehirlioğlu, Gökçe Özyol, İsmail Filiz, Ali Kınık, Linet, Murat Kekilli, Şoray Uzun, Eşref Ziya Terzi, Berdan Mardini, Nihat Hatipoğlu ve Bahadır Sağlam.”

BESTE NASIL HAZIRLANDI?

Birileri var sloganı çerçevesinde kampanya geneline uygun yazılan sözlerle, Yücel Arzen tarafından bestelenen parça kampanya süresince etkinliklerde kullanılarak milletimize armağan edilecektir.

Kampanyaya dair tüm detay ve görsel içeriklerin yanı sıra beste ve kamu spotuna da özel hazırlanmış www.18martetkinlikleri.com web adresinden ulaşılabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.