3D Printer Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kriter

  • Share on Freelyshout
  • Share on Google
  • Share on Linkedin
  • Share on VKontakte
  • Share on Tumblr
  • Share on Pinterest
  • Share on Whatsapp
3D Printer Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kriter

Öğrencilere 3 boyutlu yazıcılar da dahil olmak üzere; maker yeteneği kazandırmak, maker araç-gereçlerini öğretmek için bir dizi girişimler ülkemizde sürüyor. Okullar ve öğretmenler bu sürecin nasıl olması gerektiğine dair tavsiyeler bekliyor. Çünkü öğrencilerin ihtiyaçları profesyonel makerların ihtiyaçlarından farklı ve bu durumda tavsiyelerimiz öğretmen ve okullar için önemli bir hale geliyor. İşte burada sınıfları için 3 boyutlu yazıcı arayan öğretmenlerin dikkate alması gereken birkaç önemli kriter bulunuyor:

1. Dayanıklılık

3 boyutlu yazıcılar bir gün sorun çıkarabilir ve çok fazla para harcamak daha az sorun çıkartabileceği anlamına gelmez. Eğitimciler ve okulun bilgi teknolojisi ekibi zaten kendi işlerinden dolayı yoğunken bir de 3 boyutlu yazıcı problemleriyle uğraşmak istemeyeceklerdir. Bu sebeple Zaxe, 3Dörtgen, Katı Hal Arge gibi firmalardan öneriler alabilir, yorum bölümüne sorununuzu yazarak yardım bekleyebilirsiniz.

2. Hız

3 boyutlu yazıcı ile ürün ortaya çıkarmaya “hızlı prototipleme” diyebiliriz, fakat bilmeliyiz ki bu göreceli bir kavram. Bazen ufak baskılar bile 45 dakika ya da daha fazla zaman alabiliyor, Tüm 3 boyutlu yazıcılar baskıları yavaş alır, sizin dikkat etmeniz gereken çok yavaş çalışan bir yazıcı almamaktır. Baskı hızı 50mm / saniye’nin üzerinde olması sizin için yeterlidir.

3. Baskı Kalitesi

Çocuklarla yapılan çalışmalarda çözünürlük çok da önemli değildir. Çocuklar o an bilgisayarda tasarladıklarının fiziksel bir gerçekliğe dönüşmesini hayretle karşılarken 200 mikron ile 300 mikron* arasındaki farklı umursamazlar.

4. Fiyat

*mikron: bir metrenin milyonda biri.

kaynak: http://makezine.com/2016/11/16/3d-printer-classroom/

Alıntı: http://makersturkiye.com/sinifiniz-icin-3d-printer-alirken-dikkat-etmeniz-gereken-6-kriter/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.