Reklam
Reklam

Din Öğretiminde Anlam Çözümleme Tabloları

Din Öğretiminde Anlam Çözümleme Tabloları
Reklam

Öğrencilerimizin en çok sevdiği etkinlik türlerinden biri de Anlam Çözümleme Tabloları (A.Ç.T.) dır. Özellikle kağıt etkinlik türünde yaygın olarak kullanılan A.Ç.T, müfredat kazanımlarında yer alan kavramların tanımlayıcı ve ayırt edici özelliklerinin öğrenilmesinde, eğitimcilerimiz tarafından 2 boyutlu bir çizimle sınıf ortamında etkili bir biçimde kullanılır. Öğrencilerimizin aktif olarak katılım sağladığı bu 2 boyutlu etkinlik aktivitesinde, öğrenciler ders konuları işlenirken öğretmeni tarafından tanımı yapılan kavramları tablolarla belirtilen ipuçları ile özdeşleştirerek kolaylıkla sonuca ulaşırlar. A.Ç.T ile ilgili kavramların ilişkili olduğu sözcüklerle bağlantıları öğrenciler tarafından daha da pekiştirilerek kalıcı bir öğrenme hedeflenmektedir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ( dersleri diyorum çünkü Temel Dini Bilgiler ve Hz. Muhammed’in Hayatı gibi dersler de Din Dersleri kapsamında da değerlendirilmektedir.) bilgiye dönük konu ve kazanımların içinde sıklıkla kullanılabilecek bir etkinlik olduğunu söylemekte fayda var.

Yazımızın bu giriş ve bilgilendirme bölümünden hemen sonra aslında sadece DKAB ve Meslek Dersleri için değil bilgiye dayalı dersler de de kavramların öğrenilmesinin gerekli olduğu yerlerde kullanılabilecek türde bir örneği sizlerle paylaşalım böylece Anlam Çözümleme Tabloları’nın da nasıl bir etkinlik olduğunu bir örnekle daha iyi izah etmiş olacağız.

Anlam Çözümle Tabloları ile ilgili detaylı bilgilere, faydaları ve dezavantajları hususunda sizlere Yar.Doç.Dr. Adem Güneş hocamız tarafından kaleme alınan, “Din Öğretimi Materyalleri” adlı eser aracılığıyla ulaşabileceğinizi ve bu kitabı mutlaka  kütüphanenizde bulundurmanızı önererek örnek iki çalışmayı paylaşıyorum.

Temel Dini Bilgiler Dersi’nde Namaz ve İbadetlerin dini hükümleri ile ilgili bir A.Ç.T örneği aşağıda Excell tablosunda hazırlanmıştır. Burada verilen örnekte ibadetler örnek olarak verildiği için eğitimcilerimiz tarafından bu liste daha da artırılabilir ya da dini hükümler kısmına haram helal şeklinde de eklemeler yapılabilir.

DİN ÖĞRETİMİNDE A.Ç.T ÖRNEK – 1

DİN ÖĞRETİMİNDE A.Ç.T ÖRNEK – 2

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ