Reklam
Reklam

Din Öğretiminde Artırılmış Gerçeklik Mümkün mü?

Mehmet Fatih Bütün

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

“Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik ) gerçek dünyadaki ortamların ve nesnelerin; bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana gelen fiziksel görünümdür. Arttırılmış gerçeğin gelişmesinde askeri teknolojiler yatmaktadır. AG’nin günümüzdeki en yaygın örneği ise “Google Glass”dır.

Peki “AR” ile nasıl din eğitimi ve öğretimi verilebilir?
Bunu zaman gösterecek ve hep birlikte göreceğiz ancak şu bir gerçek ki bunu üretenler farklı alanlarda kullanmaya şimdiden başladılar bile.

Ben “AR” sisteminin din öğretimindeki teoriye yönelik bilgilerin pratiğe uygulanabilir olacağını düşünüyorum. Örneğin, İbadet öğrenme alanında Abdest, Namaz, Hac ve Kurban konularında görsel ve işitsel uygulamalı bu tür materyaller vazgeçilmez bir unsur olabilir. Yani eskilerin bizlerin kulağına fısıldadığı “Namazı sıranın üzerinde kılıyorduk” söylentisi “Abdest almayı sınıfta glass gözlüklerle öğrendik” diyen alfa gençliği ile farklı bir konsept kazanmış olacak. Peki gerçekleşir mi? Neden olmasın?

Ben bu teknolojinin alanımızda rahatlıkla kullanılabileceğini ancak bunun için iyi bir senaryo ve görsel çalışmaların olması gerektiği kanaatindeyim.

Peki bu metodu üreticisi kadar işlevsel kullanabilecek bir eğitimci kitlesi hazırlanabilir mi? İşte cevabını vermekte belki de en çok zorlanacağımız soru da bu. Şimdilik yine kısa bir cevapla yetinelim. “Hayır maalesef”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ