Reklam
Reklam

Din Öğretiminde İnteraktif Program Kullanımı

Din Öğretiminde İnteraktif Program Kullanımı
Reklam

İnteraktif e-öğrenme aracı olarak da bilinen ve ülkemizde çok yaygın olmayan iSpring Suite programı sayesinde PowerPoint içerisinde online dersler ve etkileşimli sınavlar hazırlayabiliyorsunuz.

Özellikle akademisyenler ve öğretmenlerin oldukça işine yarayacak olan yazılım sayesinde animasyonlu olarak online ders, sınav ve testleri kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Programda bulunan PowerPoint desteği sayesinde hazırladığınız eğitim sunumlarına geçiş efektleri ekleyebilir, medya dosyalarını entegre edebilir ve kaliteli bir şekilde e-öğrenme sunum dosyalarını hazırlayabilirsiniz.

Program içinde sunulan iSpring Presenter aracını kullanarak öğretici sunumlarını zenginleştirmek adına ses ve görüntü kayıtları yapabilir ya da mevcut olan herhangi bir görüntüyü sunumlarınıza gömülü olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Profesyonel flash içerik koruma seçeneklerini de kullanıcılarına sunan iSpring Suite ile hazırladığınız eğitim sunumlarını şifre koruması atayarak içeriklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Web tabanlı e-öğrenme için çeşitli standartlar ve özelliklerin belirtildiği bir topluluk vardır. SCORM ve AICC bunlardan ikisidir. Program ile hazırladığınız flash formatındaki sunumlarınızı SCORM [Sharable Content Object Reference Model] yani “Paylaşılabilir İçerik Nesne Referans Modeli”ile ve AICC [Aviation Industry CBT (Computer-based Training) Committee] yani ” Bilgisayar Tabanlı Eğitim Komitesi” uyumu sayesinde istediğiniz herhangi bir eğitim yönetim sistemine yükleyebilirsiniz.

iSpring Suite’nin yeni sürümlerinde mobil cihazlarda da rahatlıkla açabilecek html5 formatında da çıktılar alınabildiğini görüyoruz. Bu güzel programın maalesef Türkçe yardım dosyası bulunmamaktadır. Ancak Google Translate aracılığı ile rahatlıkla Türkçe’ye çevirebileceğinizi de hatırlatmak istiyorum.

DİN DERSLERİNDE I SPRING SUITE İLE NELER YAPILABİLİR?

Bugüne kadar bu programla bir çok çalışma yapıldığını ancak bunların neredeyse tamamına yakını bir kaç yıl öncesine kadar hiç birinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmadığına şahidim. Böyle bir programın hem office araçlarından powerpointe entegre edilerek sunum işlevini farklı kategori ve uzantılarla mobil olarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamasında, hem interaktif etkinlik türleri ile derslerde farklı türde etkinlikler hazırlanmasında hem de dijital sözlük, dijital dergi vb gibi teknolojik materyaller üretmede öğretmenler için ideal olduğunu söylemek yanlış olmaz. İlerleyen zamanlarda gerek materyal bölümümüzde gerekse yine bloğumda yazacağım yazılarla bu programın işlevsel özelliklerini örnek materyallerle daha da iyi anlatmayı düşünüyorum. Ancak şunu da hatırlatmak da fayda görüyorum. Kazanım bazlı konu anlatımlarının interaktif etkinliklerle desteklendiği bir ders her zaman daha keyifli ve daha uzun süreli kalıcılık etkisine sahip oluyor. Bunu sürekli test eden bir eğitimci olarak sizlere de bu programı öğrenmeyi tavsiye ediyorum. Özellikle 8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmak üzere bilgiye dayalı ünite ve konuların kazanımlara öğrencilerin keyifle ulaşabilmesini sağlamak istiyorsanız i spring suite ile hazırlayacağınız farklı türdeki interaktif etkinlikler elinizi bu anlamda rahatlatabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ