Dkab.Org Web Sitesi Tanıtımı

Dkab.Org Web Sitesi Tanıtımı

Bu yazımızda ilkokul, ortaokul ve liselerdeki DKAB derslerine yönelik eğitim materyalleri ve öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu birçok djital dokümanın paylaşımını esas alarak kurulan bir öğretmen sitesi olan www.dkab.org sitesi hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Bu site, DKAB Öğretmenlerinin nitelikli, verimli ve sınıf içi etkinliklerle ders işlemelerini sağlamak amacıyla Değerler Eğitimi Merkezi tarafından 2003 yılında kurulmuştur. Yanılmıyorsak alanda önemli isimlerden biri ki aynı zamanda DKAB Öğretmeni olan Mustafa Yılmaz hocamız tarafından içerikleri oluşturulan bu önemli materyal sitesi öğretmenlerimizin önemli duraklarından biri.

Sitenin profesyonel arayüzüve özel kodlama yoluyla hazırlandığını düşündüğümüz teknik boyutu ilk dikkatimizi çeken husus. Öte yandan materyallere ulaşım oldukça anlaşılır bir dille hazırlanmış.

Sitenin Ana Sayfa üst bölümünde 5 linkten oluşan ana menü sistemi yine ana sayfanın sol kısmında sınıflara ve derslere ayrılmış kategoriler menüsü yer almaktadır. Ana Menü sisteminde Hakkımızda, Ziyaretçi Görüşleri, İletişim ve Materyal üreten meslektaşlarımızın materyallerini gönderebileceği menü yer alırken, sol kenar menüleri ise ünitelere göre dizayn edilmiş sınıf ve derslere ayrılmış ancak hiç de kafa karıştırmayan bir kategorileştirme ile materyallerin yer aldığı menü sistemi yer almaktadır. Bu menü sisteminin hemen sağında yani ana sayfanın orta menü sisteminde eklenen son materyaller güncel materyaller başlığı ile karşımıza çıkarken bu menü sisteminin hemen sağında ise üyelik sistemine ait bilgilerin yer aldığı bölüm bulunmaktadır.

Sınıf Listesi menüsünden ilgili sınıf ve üniteye tıkladığınızda ise materyal türlerine ve sayılarına göre dizayn edilmiş bir materyal türleri listesi karşımıza çıkıyor. Oldukça detaya inilerek 21 farklı türde materyal başlığının yer aldığı materyal türleri listesinin profesyonelce düşünülerek hazırlandığı belli oluyor. Materyal türlerinden yanlarında materyal yüklü olup olmadığını görebilmektesiniz. Site içerisine yüklenmiş olan herhangi bir materyal türüne tıkladığınızda o türde yüklenmiş tüm materyalleri alt alta gelecek şekilde en son yüklenenin ise en üstte olacak tarzda karşımıza çıktığını görüyoruz. Buradaki materyallerden birine tıkladığınızda ise yüklü materyalin künyesine (kimlik bilgisine) ulaşabiliyor ve buradan materyali indirebiliyorsunuz.

Hocamızın son derece emek vererek dizayn ettiği bu sitenin öğretmenlerimizin materyallerini klasörleme yoluyla toplu bir dosya içerisinde bulundurmaları açısından güzel bir örnek.

Son olarak, bu kadar kaliteli bir sitenin uzun zamandan beri güncellenmemiş olmasını hocamızın yoğunluğundan dolayı ilgilenememesine bağlıyor, önümüzdeki yıldan itibaren güncellenecek olan yeni  öğretim müfredatlarına da uygun materyallerle eğitimcilerimizin karşısında olacağını umut ederek kendisini bu güzel siteyi hazırlamış ve biz eğitimcilerin istifadesine sunmuş olmasından dolayı kutluyoruz.

Siteye ulaşmak için burayı tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.