Eğitim dünyasının pusulası; Derin Maarif yayında

Eğitim dünyasının pusulası; Derin Maarif yayında

Eğitim dünyasında izlenen politikaları ve yenilikçi uygulamaları sayfalarına taşıyan Derin Maarif dergisi ilk sayısı ve internet haber sitesi ile okurlarıyla buluştu.

 Dünyanın farklı ülkelerinden eğitim modelleri, uygulama politikaları, başarı kriterleri üzerine araştırma dosyalarıyla öğretmenleri sayfalarıyla buluşturan Derin Maarif dergisi ilk sayısı ve internet haber sitesi ile yayın hayatına başladı. 2 ayda bir yayınlanacak olan dergi, akademisyenlerin eğitim alanındaki araştırmaları ile okullarda öğretmenlerin uygulama alanındaki tecrübelerini buluşturmayı amaçlıyor. Derginin internet sitesi www.derinmaarif.com adresi ise eğitim dünyasından güncel haberlere yer veriyor.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ DOSYA; FİNLANDİYA RÜYASI

Derin Maarif dergisi ilk sayısında, “kusursuz” algısı uyandırılan Finlandiya eğitim sistemi ve PISA’da başarılı diğer ülkelerin öğretmen yetiştirme ve istihdam politikalarını inceledi. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Canan Güleç, “Araştırmamız sırasında akademisyenlerin kaleme aldığı verilerden istifade ettik. Finlandiya, Güney Kore ve Singapur başta olmak üzere, farklı yöntemleri benimseyen ülkelerin birbirine yakın başarılar elde etmesinin ardındaki sırrın öğretmene yatırım yapılması olduğunu gördük. Bu da, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un öğretmen akademileri programının gerekliliğini açıkça ortaya koyuyor.” dedi.

AKADEMİSYEN VE ÖĞRETMENLERDEN GÜNDEM BELİRLEYEN AÇIKLAMALAR

Derin Maarif dergisi, Erbil’de uzun yıllardır görev yapan öğretmen Handan Yatgın ile savaşın kıyısında anne ve öğretmen olma deneyimini konuştu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Turgay Gündüz, okullarda verilen din eğitiminde amacın ne olması gerektiğini değerlendirerek, “Din eğitimi kelimesine yüklenen anlamlarda evrensel bir birliğe ulaşmak oldukça zor görünüyor” dedi.

EĞİTİM DÜNYASINDAN UZMAN KALEMLER

Derginin yazar kadrosunda ise alanında uzman eğitimci ve araştırmacılar yer aldı. Eğitim teknolojileri alanında araştırmalara imza atan Mehmet Fatih Bütün, kaleme aldığı yazısında öğretmenlere rehber olabilecek bir yol haritası çizdi. Çocukların eğitim yolculuğunda karşılaştığı psikolojik eşiklere dair ise Furkan Zenuni ve Ömer Faruk Ar tespitlerini sayfalara taşıdı. Eğitim sisteminde yapılan yanlışlar ve atılması gereken doğru adımları ise Yunus Emre Altuntaş, İbrahim Halil Er ve Ahmet Günaydın satırlarında sorguladı. Eğitim gönüllüsü ve seyyah olan Betül Güleç ise engellerin sevgiyle aşıldığını anlatan deneyimini paylaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ