Eğitimcilerimizin Eğitim Teknolojilerine Yaklaşımı

Mehmet Fatih Bütün

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

2017 yılında tam da müfredatların yenilediği bir dönemde üstüne üstlük eğitim öğretim kurumlarının dijital teknoloji cihazlarıyla donatılmasına ağırlık verildiği bir zamanda en azından benim gibi düşünen öğretmenler için önemli bir konuyu dile getirmek istiyorum.

Şu sorular hep aklıma gelir ve beni gelgitlere iter.

1- Öğretmenlerimizin eğitimde yeni yaklaşımlara daha da önemlisi eğitimde teknoloji kullanımına yönelik bakışı nasıl?

2- Hizmet içi eğitimler öğretmenlerimize bu anlamda faydalı oluyor mu? Yoksa bu faaliyetler tatilden öteye geçmiyor mu?

3- Gerçekten eğitimde teknolojiye ilgi duyan kendini geliştirmek ve dijital öğretim materyali üretmek isteyen eğitimcilerimizin beklentileri nelerdir?

Tüm bu sorulara kısmen ve sizi sıkmadan yanıt bulmaya çalışacağım ve lütfen yorumlarınızı bu yazının paylaşıldığı yerlerde yorum olarak dile getirin. Getirin ki biz üzerimize düşeni yaptık diyebilelim.

Malumunuz olduğu üzere yeni eğitim öğretim yılına yenilenmiş müfredatlarla merhaba diyeceğiz. Bu arada azımsanmayacak bir sayıda okulumuzda da FATİH Projesi uygulanmaya devam ediyor ve yeni yapılacak sözleşmelerle bu sayılar daha da artacak ve eğitim öğretimde dijitalleşme sürecine devam edilecek. Bu anlamda FATİH Projesinin bir parçası olan EBA Portalı da yine eğitim öğretim sürecinde gerek öğretmenlerimiz ve gerekse öğrencilerimiz tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Peki yenilenen müfredatlara konu ve kazanımlara uygun öğretim materyallerinin hazırlanması süreci EBA başta olmak üzere eğitim öğretim materyalleri paylaşan sitelerimizde durum nedir diye şöyle bir havayı teneffüs etmeye çalıştığımızda durumun hiç de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki yıl özellikle dijital materyaller konusunda eğitimcilerimiz eğer üretemezlerse oldukça zor durumda kalacaklar diyebiliriz. Hele bir de eğitimde yeni yaklaşımlara merak duymayan, teknoloji sokağına uğramayan, sürekli takrir metodunu uygulayıp 40 dakika boyunca “He-Man” edalarında olan ve en önemlisi de yenilenen müfredatlardan bihaber eğitimcilerimiz için oldukça çetrefilli bir döneme giriyoruz demektir.

21.yy teknolojisini mevcut eğitim sisteminin argümanlarıyla birleştirmenin dijital anlamda seçenekleri oldukça fazlayken bu gibi çalışmaların öğretmenlerimize bir hizmet içi eğitim çalışması niteliğinde verilip verilmediğine baktığımızda yeterli ölçüde olmadığını gelen yorumlardan görüyoruz. Örneğin kaç öğretmenimiz Kahoot, Plickr vb. web 2.0 temelli eğitim uygulamalarını derste kullanıyor diye sorsak tabiri caiz ise bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Peki “bu tür programların eğitimlerini almak ister misiniz?” diye sorsak eminiz ki oldukça fazla sayıda “bu eğitimi almak istiyorum” cevabı çıkacaktır.

Bakanlığımızın biz eğitimcilerin bu ve benzeri eğitim programlarını tanıyarak öğretim materyalleri üretmesine yardımcı olacak hizmet içi çalışmalarının sayısını artırması gerekiyor zira sahadaki öğretmenlerimizin isteği bu şekilde gözüküyor.

Mevcut hizmet içi eğitimlerin öğretmenlerimizin yenilikçilik içeren üretime dayalı faaliyetlerine katkısı konusunda da iyimser olamayacağım. Artık biz öğretmenlerin bu tür önemli faaliyetleri tatil modundan çıkartıp üretime dayalı önemli çalışmalar olarak görüp gereken gayreti göstermeliyiz. Bugüne kadar yapılan hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılanlar arasından çalışmaları ve üretimleri ile dikkat çekmeye başlayan eğitimcilerimize yönelik geliştirici faaliyetlere katılım ve teşvik edici özel programlar düzenlenmelidir.

Gerçekten eğitimde teknolojiye ilgi duyan kendini geliştirmek ve dijital öğretim materyali üretmek isteyen eğitimcilerimiz için ise gerek mahalli ve gerekse merkezi teşkilatlarca teoriye yönelik değil tamamen üretmeye yönelik özellikle atölye türünde belirli periyotlarla aşamalı olarak devam eden programlar gerçekleştirilmelidir. Eğer dediğimiz şekilde faaliyetler gerçekleşmez ise üreten bir kaç gönüllü arkadaşımızın da sahneyi terketmesinden sonra önümüzdeki yıllarda özellikle dijital materyaller konusunda bir hayli sıkıntı yaşanacak gibi gözüküyor.

Bu anlamda mahalli çalışmaların il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin değerli yöneticilerinin bu önemsiz gibi görünen konuda özel çalışmalar yaparak bünyelerinde yer alan eğitimcilerimize yönelik son derece faydalı çalışmalar yapacağına inancımı halen koruyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.