İNFO

Din ve Teknoloji sitesi adından da anlaşılacağı üzere Din ve Teknoloji temelinde önemli gelişmeleri, özellikle eğitim öğretim dünyamızda yaşanan teknolojik bilimsel ve akademik gelişmeleri öğretmen ve öğrencilerimizin istifadesine sunmak üzere din öğretiminde teknolojinin kullanımı  konusunda uzun yıllar araştırma yapan ve öğretim materyalleri hazırlayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni  Mehmet Fatih Bütün tarafından Şubat 2018’de yayın hayatına başlatıldı.

Din ve Teknoloji Portalı, kurucusu Mehmet Fatih Bütün ile birlikte yine bir Eğitimci Yazılımcı ve Tasarımcı olan ayrıca Kal-Net ‘in de sahibi olan Mehmet Kalkan ile birlikte sitenin içeriğini eğitimcilerimize uygun ve faydalı olacak şekilde geliştirmeye devam etmektedirler. Editoryal anlamda henüz yeni olan portalın önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek alanda tek eğitim portalı olması planlanmıştır.

Din ve Teknoloji Portalının Tarihçesi:

1999-2000 Eğitim Öğretim yılında öğretmenliğe başlayan Mehmet Fatih Bütün, üniversite yıllarında ve mesleğe başladıktan sonra dönemin teknolojik imkanları ile bir çok eğitim öğretim materyali hazırlamış ve bunları din öğretiminde etkili bir şekilde okullarımızda kullanılmasını yönelik çalışmalar gerçekleştirmiştir. Kişisel blog sitesi dışında Dindersi.Com sitesinde de moderatörlük yapan hocamız, 2015 yılında Din ve Eğitim Teknolojileri hususunda DEĞİTEK web portalını açmış ancak ilgi görmeyince devretmiştir. Kendi tabiri ile “Resmi Olmayan Akademik Çalışma” olarak gördüğü Din ve Teknoloji portalını ise Din Öğretimine bıraktığı en büyük ve en son dijital çalışma olarak nitelendirmektedir.

Siteyi kurma aşamasında yalnız olan M.Fatih Bütün, din ve teknoloji portalının kısa sürede alan öğretmenlerine sunduğu hizmetleri ve faydaları yine eğitimci, eski bir yazılım ve tasarım ustası olan Mehmet Kalkan’a  sunmuş ve onunda desteğini yanına alarak siteyi bireysellikten çıkararak kamusal bir yapıya büründürmüşlerdir.

Din ve Teknoloji Portalının İçeriği:

Sitemizin içeriği ve menüleri hakkında sizleri bilgilendirelim.
Evrenin sürekli genişlemesi gibi portalımız da şu an genişleme evresindedir. İsterseniz portal içerisinde yer alan menüler hakkında sizleri biraz bilgilendirelim:

Sitemizde şimdilik toplam 11 kategori bulunmaktadır.

  • HABER VE DUYURULAR: Başta Din Öğretiminde Teknoloji kullanımına yönelik olmak üzere, bilim teknoloji ve eğitim alanında gerçekleşen haberler ve duyuruların yer aldığı kategorimiz.
  • MATERYALLER: Din öğretiminde örnek olarak hazırlanmış dijital materyaller ile bu materyallerin özellikleri hakkında bilgilendirme yazılarının yer aldığı kategorimiz.
  • YÖNTEM VE TEKNİK: Yenilikçi eğitim öğretim yöntemleri perspektifinde din öğretiminde kullanılabilecek dijital ve teknolojik teknikler başta olmak üzere Din ve Meslek derslerinde öğrencilerin aktif bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik farklı yöntem ve tekniklerin de bilgilerine yer verilen kategorimiz.
  • ALINTILAR: Özellikle Dijital Eğitim-Öğretim konuları olmak üzere dikkat çekici bilimsel makale, yazı ve haberlerin iktibas edildiği kategorimiz.
  • ARAÇLAR: Eğitimcilerimize yönelik Web 2.0 araçları ve Mobil uygulamalar hakkında bilgi verdiğimiz ayrıca bu araçları eğitim öğretimde nasıl kullanabileceğimiz yönünde bilgilerin de yer aldığı  kategorimiz.
  • TANITIMLAR: Şimdilik Web siteleri, Din ve Teknoloji konuları başta olmak üzere Din Eğitimi ve Öğretimi, Yenilikçi Eğitime katkı sağlayan Eğitim Kitaplarının da tanıtıldığı kategorimiz.
  • GALERİ: Video galerimiz içerisinde din öğretimi, bilim ve teknoloji temelli videolar ile Dinde Nedir? adını verdiğimiz kavram bilgilerine yer verilen grafiklerden oluşan kategorimiz.

ÖNEMLİ NOT:
Lütfen sitemizin gelişimine katkıda bulunmak için bizlerle görüşlerinizi paylaşınız.