Linux’la Başladığım Adrenalin Dolu Yolculuk

Cüneyt Turan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Linux dünyasına girmeden önce bilgisayar aleminde her şeyi Windows’tan ibaret zannederdim. Aslında teknoloji ile adam akıllı tanışmam 18 yaşımda oldu. Bir evrak çıktı almak için internet cafeye gitmiştim. Ama inanın o zamana kadar Mouse nedir? Nasıl kullanılır? Klavye ne işe yarar? İnanın hiç bir bilgim bile yoktu. Hatta inanır mısınız bilmem internet Explorer’i bile çalıştırmayı bilmiyordum. Neyse lafı fazla uzatmayayım, ne siz yorulun ne de ben. Cafeye bir girdim Allah’ım o da ne ! Cafede 8-9 yaşında çocuklar bilgisayarda öyle hızlı bir şekilde oyun oynuyorlardı ki inanın kendimden utandım. Dedim ki kendi kendime tüh yazıklar olsun sana ! Daha şu çocuk kadar olamadın diye.

İşte başıma gelen bu ufak maceradan sonra Windows nedir diye araştırmaya başladım. Teknoloji ile daha da haşir neşir olmaya başlayınca bu sefer de kaçak programlara merak sardım. Acaba bu crackli ( lisansı kırılmış programlar ) programlar nasıl yapılıyor diye merak ettim. Bu sefer de reverse engineering ( ters mühendislik) kavramını öğrendim.

Windows ile ilgili araştırmalarım işte bu şekilde devam etti. Yanlış hatırlamıyorsam 2007 yılıydı. TÜBİTAK ilk defa yerli bir işletim sistemi çıkarmıştı. Adı da PARDUS’tu. Halen de devam eden bir projeydi bu. Bu sefer de buna merak sardım ve linux kavramını araştırmaya başladım. Öyle farklı şeyler öğrendim ki inanın ufo görmüş masum köylü benim heyecanım yanında çocuk gibi kalırdı.

Hayatıma linux ile ilgili yeni yeni kavramlar girmeye başladı. Örneğin GNU ( Açık Kaynak) gibi…Virüs geçirmeyen komple bir sistem olması ve belki de en önemlisi free (ücretsiz) olması. Hani hatırlayanlar bilir Kemal Sunal’ın filminde kullandığı bir replik vardı. “Ağaya beleş” diye.

Bilgisayarıma kurduğum ilk linux sistemi PARDUS’tu. Daha sonraları ise sırasıyla UBUNTU, LİNUX MİNT,  BRİDGE LİNUX, MANJARO LİNUX ve en son da ARCHMAN LİNUX OS’u kullandım.

Açıkçası Linux’u ilk başlarda kullandığımda zorlandım. Çünkü Windows’ta alıştığım düzenden sonra bu yeni düzen oldukça karmaşık gelmişti bana. Ama alıştıktan sonra o kadar rahat ki. Virüs derdim yok, sistemin çökmesi gibi bir derdim de yok.

Şimdi teknoloji ile geçen yıllarıma bakıyorum da bunların hepsinin benim için tatlı birer anı olduğunu görüyorum.

Şimdilik benden bu kadar .

Allah nasip ederse inşallah linux için program tanıtımlarında da bulunacağım yavaş yavaş.

Haydi kalın sağlıcakla..

 

CÜNEYT TURAN

BİR LİNUX DELİSİ VE ACEMİ BİR DKAB ÖĞRETMENİ

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.