Şehir Atölyeleri Hakkında

Şehir Atölyeleri Hakkında

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay içerisinde yayınlanan Öğretmenlik Gelişim Eylem Planı ile bir kez daha gündeme gelen ve belki de şu anda en önemli sorunlardan biri olan nitelikli e-içerik ve materyal üreten öğretmen sayısının azlığı Şehir Atölyeleri’nin önemini açığa çıkarmıştır.

Takdir edersiniz ki ülkemizde devlet ve özel eğitim öğretim kurumlarında içerik üreten eğitimci sayısı yok denecek kadar az. Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarından içerik üretebilecek öğretmenlerimiz maalesef pek yetişmiyor.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ya da özel kurum ise kurumun kendi yönetiminin belirlediği hizmet içi çalışmalar ile bu alandaki eksiklikler giderilmeye çalışılıyor fakat bu da günümüzde yeterli olmamakta. Öğretmenlerimiz hizmet içi eğitim niteliğindeki faaliyetlerinin pratiğe yönelik atölye mahiyetinde olmamasını içerik veya materyal üretilememesinde büyük etken olduğunu çeşitli mecralarda dile getirmektedirler.

İşte bu sorunu ortadan kaldıracak en önemli çalışma ŞEHİR ATÖLYELERİ‘dir. Tabiri caiz ise Atölyeler belirlenmiş konularda katılımcıları yaparak veya uygulayarak yetiştirme hedefine yöneliktir ve atölye sonucunda katılımcıların kazanımları ürettikleri ürünlerle doğru orantılı olarak ilerleyen zamanlarda artacaktır.

Atölyelerin en önemli amaçları;

 • Derslerini keyifli, verimli ve dolu dolu geçirmek isteyen öğretmenlerimize dijital çağın nimetlerinden istifade ederek bir kapı aralamak.
 • Eğitim yuvalarını öğrencilerimize sevdirebilmek adına eğitimcilere katkı sunabilmek.
 • FATİH Projesi kapsamında faaliyette olan EBA Portalına kaliteli içerik üretilmesine katkı sağlamak.

Peki Şehir Atölyeleri Nasıl Çalışır/Çalışmalıdır?

 • Öncelikle atölyenin yapılacağı ilde atölyede belirtilen konulara hakim eğitimcilerin atölye şefliğinde zemin etüdü yapılmalı ve bu konulara meyilli eğitimci arkadaşlara ulaşılarak atölye teklifi iletilmelidir.
 • Atölyenin yapılması ile ilgili resmi kurumlardan gerekli izni atölyeyi düzenleyecek olan kurul veya şef  önceden almalıdır.
 • Atölye için ideal rakamın 10-12 olduğu vurgulanmaktadır. Bu rakamı sağlayan atölye şefi veya atölye düzenleme kurulu, katılımcıların bilgisayar kullanım düzeylerini bir anket ile değerlendirmeli ve atölyede kullanılacak araç ve gereçlerle ilgili bilgi vererek gerekli tüm hazırlıklarını tamamlamalıdır.
 • Atölye için afişler hazırlanmalı ve duyuruya çıkılmalıdır.
 • Atölye için internet ve elektronik imkanları olan uygun bir ortam hazırlanmalı ve katılımcı arkadaşlarla sosyal medya üzerinden ( özellikle whatsapp vb. iletişim araçları ile) atölyenin yapılacağı güne kadar iletişimde kalmalı. Bilgisayarlara kurulması gereken programlar var ise bunlar hakkında atölye katılımcılarına önceden bilgi verilmelidir.

Atölyede ele alınabilecek örnek konulardan bazıları;

 •  Eğitim Amaçlı Blog ve Web Sitesi Kurma
 • Web Tabanlı (HTML5) İnteraktif Eğitim Materyalleri
 • Çalışma Kağıdı ve Etkinlik Oluşturma
 • Etkili Sunum Teknikleri
 • Eğitimde Mobil Uygulamalar

(Bu örnek atölye konularını ben kendi uzmanlık yapmaya çalıştığım alanlarla ilgili olduğu için yazdım ancak bu fikri hayata geçirmek isteyen atölye şefinin uzmanlık alanlarına göre ekleme veya çıkarmalar yapılabilir)

Atölye Sonucunda Neler Olacak?
Gerçekleştirilen atölyeler sonucu ortaya çıkan materyal ve eğitim içerikleri atölye kurulu veya atölye şefi tarafından materyal ilkeleri ve kullanılabilirlik açısından değerlendirilecektir. Uygun görülenleri EBA dahil olmak üzere Türkiye’nin önde gelen materyal paylaşım sitelerinde paylaşabileceklerdir.

Dileğimiz bu fikrin gerek resmi milli eğitim kurumlarınca gerek özel öğretim kurumlarınca yaygınlaştırılarak  ülkemizin tamamına yayılması. Böylece nitelikten bahsedilen şu günlerde eğitimcilerin niteliklerine nitelik katacak ve çağın teknolojik araçlarıyla eğitim araç ve gereçlerini meczederek, bu tür organizasyonlar aracılığıyla gelecek nesillerimize yenilikçi bir bakış açısıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine renk katılması sağlanacaktır.

Mehmet Fatih BÜTÜN
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.