Reklam
Reklam

SpiderScribe Nedir? Din Öğretiminde Nasıl Uygulanır?

SpiderScribe Nedir? Din Öğretiminde Nasıl Uygulanır?
Reklam

SpiderScribe, birbiri ile bağlantılı pek çok konuyu zihin haritası yoluyla anlatan ve bunun için de örümcek ağı sistemini kullanarak bilgiyi düzenlemeyi sağlayan bir web 2.0 aracıdır. Yani özetle online zihin haritası uygulamasıdır. Dili İngilizce olan spiderscribe’a www.spiderscribe.net adresinden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulama olarak ise şu an sadece apple ürünlerine uygun uygulaması mevcut olup henüz android tabanlı işletim sistemlerine uygun bir .apk sı üretilmemiştir. Siteyi kullanabilmek yani bir zihin haritası oluşturmak için  e-posta adresinizle kayıt olmanız gerekmektedir. Ücretsiz versiyonundan kısıtlı özelliklere sahip oluyorsunuz ancak bir eğitimci olarak şimdilik bu kısıtlı özellikler de işinizi görebilecek düzeydedir. Spiderscribe sitesinin en önemli özelliklerinden biri oluşturduğunuz zihin haritalarını paylaşabiliyor olmanızdır. Yanı sıra kullanıcılar herhangi bir zihin haritasını grup olarak internet üzerinden oluşturabilmektedir. Yine oluşturduğunuz zihin haritalarının çıktısını da alma şansınız var. Siteyi kullandığınız da son derece basit bir arayüze sahip olduğunu ve rahatlıkla kullanılabildiğini göreceksiniz. Peki bu uygulamayı / siteyi nasıl kullanabilirim? diye bir soracak olursanız bu konuda size benim de en çok istifade ettiğim ve bu yazının kaynakçasında da sunacağım Doç.Dr. Ahmet Benzer hocamızın “Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri İle Türkçe Eğitimi” adlı kitabını kütüphanenize almanızı öneririm. Son derece basit anlatımı ve görüntülerle daha da açıklayıcı olmuş bir web 2.0 kullanım kılavuzu diyebiliriz bu güzel eser için.

SpiderScribe’nin Din Öğretiminde Kullanımı:

Kısaca Din Derslerinde kullanılmak üzere bir zihin haritası hazırlamaya çalışacağız. Öncelikle programa yukarıda vermiş olduğum web sitesinden e-posta yoluyla kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra ana sayfanızdaki New (Yeni) kısmına tıklıyorsunuz. (Şekil 1)

Şekil 1

Ardından haritanızı oluşturacağınız sayfaya giriş yapmış olacaksınız. Map Name (Harita Adı) kısmına zihin haritanızın adını, Description (açıklama) kısmına da haritanızla ilgili kısa bir bilgiyi yazabilirsiniz. Ardından Create (Oluştur) butonuna tıklayarak zihin haritası oluşturma sayfasına geçiş yapmış olacaksınız. (Şekil 2)

Şekil 2

T simgesine tıkladığınızda bir kutucuk sayfaya gelir ve içine istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Ben şekil 3 de göreceğiniz üzere başlık olarak T simgesini kullandım ve haritamın başlıklarını buraya işledim. Soldaki resim simgesinden de yine Şekil 3 de göreceğiniz haritanızda kullanmak istediğiniz resimleri bilgisayarınızdan  ekleyebilirsiniz. Sayfanın üst kısmındaki fırça simgesine tıklayarak yeni bağlantılar veya kutular ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz kutulara dilerseniz bilgisayarınızdaki bir dosyayı sürükleyerek bırakmak suretiyle ekleme yapabilirsiniz.

Şekil 3

Kutular üzerine imleç ile geldiğinizde oluşan daireye tıklayıp süreklediğinizde bir okla birlikte yeni bir kutu oluşturabilirsiniz.  Şekil 4 de olduğu gibi

Şekil 4

Haritanızı kendi senaryonuza uygun olarak oluşturduktan sonra yukarıdan Share (Paylaş) kısmına tıklayarak bunu öğrencilerinizle de paylaşabilirsiniz. Paylaşma için açılan pop up sayfada Add people yazan kısma öğrencilerinizin e posta adreslerini yazabilirsiniz. Readers yazan kutucuktan öğrencilerinizin Readers(okuyucu) veya Editors ( editör) olarak ekleyebilirsiniz. Eğer editör olarak seçerseniz öğrencileriniz de zihin haritasında değişiklik yapabileceklerdir. Include a personel note yazan kısma ise küçük bir açıklama yazarak Save (Kaydet) e tıklarsanız işleminizi tamamlamış olacaksınız. Şekil 5

Şekil 5

KAYNAK: Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri ile Türkçe Eğitimi, Doç.Dr. Ahmet Benzer, Sf:37-47

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ