Reklam
Reklam

WordArt Nedir? Din Öğretiminde Nasıl Uygulanır?

WordArt Nedir? Din Öğretiminde Nasıl Uygulanır?
Reklam

Word Art, kelime bulutu olarak tanımlanan posterler oluşturmanızı sağlayan bir programdır. Programa https://wordart.com/ adresinden ücretsiz olarak kayıt olabiliriz. Program bireysel ve ticari olmayan kullanıcılar için ücretsizdir. Ancak kaliteli baskı alabilmek için ücretli üyelik istemektedir. Hazırlanan kelime bulutlarını indirme ve çıktı alma şansına sahibiz. Bunun yanı sıra oluşturduğumuz kelime bulutlarını sosyal medya programlarında ve Word Art’ın kendi sayfasında tüm kullanıcılarla paylaşabiliyoruz. Programa kaydolmadan da kelime bulutları oluşturabilirsiniz. Programın dili İngilizce’dir. “Ben İngilizce bilmiyorum” diyenler için çok basit bir önerimiz var: Programı Google Chrome ile açtıktan sonra sayfa üzerinde mausenizin sağ tuşuna tıklayınız ve açılan pencereden Türkçe Diline Çevire tıklayınız. Böylece İngilizce olan sayfa size Türkçeleşecektir.

Programın kullanımı hakkında bilgiyi detaylı olarak Doç.Dr. Ahmet Benzer’in web 2.0 araçları ile ilgili detaylı görsel verilerle anlattığı “Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri İle Türkçe Eğitimi” adlı eserinde bulabilirsiniz. Kitabı satın almak için ise yine sitemizdeki kitabı tanıtan https://dinveteknoloji.com/ogretim-teknolojileri-ile-turkce-egitimi/ linkinden detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Din Öğretiminde WordArt Kullanımı ve Örnek:

Yukarıda vermiş olduğumuz wordart sitesi üzerinden kayıt olmadan ve sayfa dilini google chrome üzerine gelip Türkçeleştirdikten sonra “Create Now/Oluştur” seçeneğini seçiyoruz ve kavram bulutu oluşturmak istediğimiz kavramları açılan pencerenin sol tarafında gösterilen “Words/Kelimeler” sekmesinin altına her biri alt alta gelecek şekilde yazıyoruz. Kavramlarınız tamamlandıktan sonra sol atta yer alan “Shapes/Şekiller” sekmesinden istediğimiz türde bir şekli seçerek hemen sağdaki kırmızı renkte gösterilen “Visualize/Görselleştirmek” seçeneğini tıkladığımızda bizim seçtiğimiz kavramların yine sol alt kısımda kendimizin de belirleyebileceği şekil içinde dağıtılarak görselleştiğini görüyoruz. Yine sol kısımda Fontları yazının dizaynını arka planın renk ve ayarlarını gerçekleştireceğimiz menülerin olduğunu belirtelim. Son olarak çıktı almak için kaliteli çıktı için ücretli üyelik gerektiğini normal bir çıktı almak için ise “Print/Yazdır” seçeneğini kullanarak “pdf” olarak kaydedip kullanabileceğinizi de hatırlatarak örneğimizi sizlerle paylaşalım.

Word Art Örneğini İzle

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ