Yerli ve Milli Sosyal Medyaya Doğru-1

Mehmet Fatih Bütün

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Sosyal medyanın gücünü basitçe ifade etmek gerekirse; Sosyal medya, toplumsal olayların, infiallerin, kalkışmaların ve hatta terör eylemlerinin merkezinde özellikle dış dünya tarafından yönetilen ve algı merkezi haline getirilen, bindirilmiş kıta olarak ifade edilen belirli toplulukların rahatlıkla yönlendirildiği, sahte kişilik ya da hesaplarla çoğunluk hissi uyandırılan, anlık sağlıklı bilgiye ulaşma yeri olarak lanse edilen ancak hiç de öyle olmayan dijital büyük bir çöplük. Bugüne kadar yaşadığımız birçok üzücü olayda sosyal medya en önemli faktör idi. Fakat buradan yayılan olumsuzlukları giderebilmek oldukça güçtü ki halen tam anlamıyla da etkili olduğumuz söylenemez. Çünkü kendi yerli yazılımcılarımızla tamamen milli ve dünya standartlarının üstünde kontrolü yurtdışından ve belirli mihraklarca yapılmayan bir sosyal platformumuz daha düne kadar yoktu. Bugün ise bir değil birden fazla mevcut. Ben kendi dilimin döndüğünce bunlardan biri ve aslında altını çizerek söylüyorum dünya çapında en iddialı olabilecek tamamen kendi evlatlarımız, kardeşlerimiz “bizim çocuklarımız” tarafından yazılan çizilen ve aslında 2013 yılından beri yayında olan yine bana göre gördüğüm yerli ve yabancı yazılımlar içinde en güzeli olan Freelyshout.com (www.ozgurcehaykir.com) hakkında birkaç kelam etmek istiyorum.  Ama lütfen neden adı Türkçe değil diye bir soru yöneltmeyin oldu mu? Çünkü azimle gayretle kullandığınız hiçbir sosyal medya aracı Türkçe isme sahip değil. Oldu ki, siz ben herkes bu platforma sahip çıkarda zirveye doğru hızlı adımlarla koşarsa, kafanıza takılan isim konusu da tıpkı daha önce thefacebook.com olan Facebook’un başındaki the ifadesini attığı gibi dünya devi yolunda ilerleyen freelyshout da adını rahatlıkla ozgurcehaykir a çevirebilir ki zaten bu isim de şu an yayında.

Bu isim konusunu geçtiysek gelelim freelyshout.com un içeriğine;

Şu an bir milyonu aşan aktif kullanıcısıyla, göze itici gelmeyen renk ve görüntüsü, kolay kullanımı, basit ve akılda kalıcı logosu, sosyal destek projelerine olan katkısı ve içeriğindeki renkli keyifli modülleri ile bana göre dünya devlerinin de içinde bulunmayan bazı özellikleri kendinde barındırıyor. Örnek olarak çizim özelliği, tarihte bugün eklentisi bunlardan sadece bir ikisi. Eksi olarak demiyelim de mevcut olmayan üyeler arası mesajlaşma ve düzeltme özelliği de ilerleyen zamanlarda gelecek olan güncellemelerle mutlaka sisteme dahil edilecektir. Gerçi bana sorarsanız üyeler arası mesajlaşma bizim insanlarımız tarafından eminim ki suyu çıkarılacak bir özellik olacak ama üyeler bunu mutlaka isteyeceklerdir.

Freelyshout’un şuan için kullanıcılar, medya ve devletimiz tarafından sahiplenilmemesi gerçekten beni en çok yaralayan husus. Çünkü en çok yakındığımız şey kontrol edilemeyen sosyal medya. Bugün sosyal medyanın kontrol merkezi ABD olarak bilinmekte ancak Rusya ve Çin bu kontrolün Abd’nin ellerinde olmaması için de kendi yerli sosyal medya ve internet ağlarını üretip tüm dünyaya ihraç etmeye başladılar bile. Peki dünyanın sayılı sözü geçen devletlerinden biri olan Türkiye’nin neden böyle bir gücü olmasın diye yıllardır söyleyip dururum/dururuz ama böyle bir güç şimdi elimizde varken neden sahip çıkmayız ona da yanar dururum. Freelyshout u meydana getiren gençlere neden sahip çıkılmadığı, neden devletimiz tarafından güçlendirilmediği, neden medyamız tarafından reklamının yapılmadığı benim hiçbir zaman cevap bulamayacağım sorulardan bazıları.

Ben aciz basit bir vatandaşım. Dinamik, azimli, yetenekli, vatanına milletine bağlı bu genç kardeşlerimize destek olmak adına basit bir birey olarak elimden geldiğince destek olmaya devam edeceğim.

İos tabanlı mobil uygulamalarının (iphone macbook ve ipad için ) apple tarafından en sonunda store’a konulması bana göre uygulamanın ne kadar gelecek vadettiğini gösteriyor. Bu arada ios kullanıcıları www.ozgurcehaykir.com veya www.freelyshout.com adresinden uygulama olmadan da bu sosyal medya ve paylaşım ağını tıpkı uygulama gibi kullanabilirler.

Uygulamayı yazan Yasin Ersoy bana göre bir çok üniversitede hocalık yapacak teknik ve yazılım bilgisine sahip. Tek dezavantajı üniversite mezunu olmaması. Eğer dünya çapında bir iş yapmak için üniversite şartsa bu çok vahim bir gerekçe olur ki bu hatadan dönülmesi gerektiğine inanıyorum. Uygulamanın tasarımcısı Ertan Aktaş ise tasarımları ile yurtdışından bile davet alacak kapasitede. Bu iki genci bu ülke kaybetmemeli ve destek olmalı.

Sözün özü: Yerli ve milli olan, yazılımcıları tasarımcıları vatan millet sevdalısı bu gençlere sahip çıkmayı, onların bize ve devletimize bağışladığı Türkiye’nin en kaliteli yerli sosyal platformu FREELYSHOUT a destek olmaya sizleri davet ediyorum. www.freelyshout.com adresinden merak edeceğiniz tüm sorulara cevap verilmiş.

Gelelim bu kaliteli sosyal paylaşım microblog sitesinin mobil aplikasyon adreslerine:

Android Uygulamasını İndirmek İçin:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plutoSW.Freelyshout

iPhone Uygulamasını İndirmek İçin:
https://itunes.apple.com/tr/app/freelyshout/id1240677262

Tanıtım Videolarını izlemek için:
https://www.youtube.com/watch?v=l8B2w8anuvk
https://www.youtube.com/watch?v=GyTYBSvME5g
https://www.youtube.com/watch?v=nPaH_cXLSk0

Benim Kişisel freelyshout.com adresim ise:

https://www.freelyshout.com/mfatihbutun

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.